22.2.2010
Maaliskuussa julkaistaan ensimmäinen suomenkielinen RFID-opas, joka pyrkii helpottamaan RFID-teknologian käyttöönottoa yrityksissä. RFID-tekniikan leviämistä Suomessa on hidastanut suomenkielisen tiedon puute. Tämän vuoksi maaliskuussa julkaistavan RFID-käsikirjan ensimmäinen osa on suomenkielinen ”Johdatus tekniikkaan”. Kaksi muuta osaa koostuvat keskeisistä kansainvälisistä englanninkielisistä standardeista.
Tekniikka on edullista ja uusia käyttökohteita keksitään jatkuvasti. Suomessakin RFID-tekniikkaa sovelletaan laajasti – tuotteiden tunnistus, sirulliset matkakortit ja pääsyliput sekä urheilukilpailujen ajanotto ovat jo arkipäivää – mutta sen käyttö voisi olla vielä nykyistäkin paljon laajempaa.
”Oppaan lukeminen ei vaadi lukijalta alan perustietoja”, kertoo opastyöryhmää johtanut Heikki Laaksamo TIEKE Tietoyhteiskunnan kehittämiskeskus ry:stä. ”Se on tarkoitettu auttamaan yrityksiä, jotka miettivät RFID:n hyödyntämismahdollisuuksia, mutta opas soveltuu myös yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen käyttöön.”
Käsikirjan julkaisee Suomen Standardisoimisliitto SFS ry. Opas julkaistaan SFS:n tämän vuoden RFID-seminaarin yhteydessä 25.3. Seminaarissa tuodaan esille RFID-teknologian tulevaisuuden näkymiä maailmanlaajuisesti. EU:n lisäksi myös mm. OECD on laatinut RFID:n hyödyntämisen edistämisestä politiikkasuosituksia, joista seminaarissa kertoo Antti Eskola työ- ja elinkeinoministeriöstä.
Lisätietoja antavat
SFS:n IT-standardisoinnin asiantuntija Hillevi Vuori, sähköposti etunimi.sukunimi@sfs.fi tai puh. 040 356 8003.
TIEKEn erityisasiantuntija Heikki Laaksamo, sähköposti etunimi.sukunimi@tieke.fi tai puh. 040 835 0032.
>>RFID-seminaarin ohjelma ja lisätiedot